Menu Zamknij

Sadzimy pomidory – to dziecinnie proste

Pomidor, sadzenie, uprawa

Maj to idealny czas na sadzenie pomidorów w gruncie, zwłaszcza, gdy odejdą zimni ogrodnicy, czyli po 15 maja.

WYBÓR STANOWISKA
Pomidory lubią miejsca nasłonecznione, ciepłe, najlepiej osłonięte od wiatru. Można je uprawiać w gruncie, pod osłonami jak i w pojemnikach, które z powodzeniem można ustawić na balkonie. Uprawa w szklarni czy tunelu przynosi zazwyczaj większe plony, należy tu pamiętać jednak o wietrzeniu – dostęp świeżego powietrza jest wskazany.

GLEBA
Odpowiednie podłoże to piaszczysto-gliniaste o pH 5,5-6,5. W ziemi uniwersalnej również pomidory będą rosły, ale warto ją wzbogacić i użyźnić poprzez dodanie obornika lub kompostu, to z pewnością wpłynie na jakość i wielkość plonów.
Jeśli ziemia nie została przygotowana odpowiednio wcześniej, można zastosować SKRÓT polegający na wykopaniu pod sadzonkę głębszego dołka, wsypać do niego garść lub dwie obornika (tu polecamy obornik bydlęcy granulowany) przysypać go 2-3 cm warstwą ziemi i wówczas umieścić sadzonkę.

PRZYGOTOWANIE MIEJSCA
Przed sadzeniem wyznaczamy miejsca dla sadzonek. Polecamy wyznaczenie w pierwszej kolejności rzędów, np. co 60-80 cm, następnie sadzonki w odległościach 40-60 cm. Rozstawa jest zależna od gatunku pomidorów i określona przez producentów. Ważne, by nie były posadzone zbyt blisko, bo wpłynie to niekorzystnie na ich wzrost i owocowanie. Gdy odległości są zbyt duże – miejsce pozostaje niewykorzystane.

SADZENIE
Kiedy dołek jest przygotowany, rozluźniamy korzeń i sadzonkę pomidora umieszczamy w ziemi niżej niż rosła dotychczas. Dzięki temu wytworzy się większy i silniejszy system korzeniowy, który w późniejszym czasie będzie odpowiedzialny za dostarczenie substancji odżywczych owocom. W tym przypadku im większy, tym lepszy.
Po posadzeniu pomidora podlewamy go obficie. Kolejne podlewanie, w zależności od kondycji sadzonki – będzie to widać po liściach, za ok. 5-10 dni. Zabieg ten ma również na celu mobilizację korzenia do wzrostu.

PIELĘGNACJA
Pomidory preferują wilgotną glebę, jednak nie zbyt mokrą. Polecamy, by podlewać rzadziej obficie, niż skąpo i często.
Paliki dobrze jest umieścić w ziemi przed posadzeniem lub w niedługim czasie po posadzeniu, by nie uszkodzić korzenia.
Polecamy później podsypać mączką bazaltową, która chroni rośliny przed szkodnikami i chorobami, wzbogaca glebę.

Jeśli potrzebujecie więcej i informacji – pytajcie!

Powodzenia Ogrodnicy!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *